מחקר: פטריות יכולות למנוע הידרדרות קוגניטיבית

יש מי שמוכנים לאכול אותן עם כל דבר ואילו אחרים לא ממש סובלים אותן. עכשיו התוספת הכי טעימה על הפיצה שלכם מקבלת תואר נחשק נוסף כאשר חוקרים מסינגפור מצאו שאכילה של פטריות יעילה למניעת הידרדרות קוגניטיבית שעלולה להוביל לדמנציה. אז כמה מהן צריך לאכול?

 

מתוך כתבה מאתר  "וואלה" 14.3.19 לכתבת המקור

בשנים האחרונות מחלת הדמנציה תופסת עוד ועוד כותרות, זאת בעקבות העובדה שהיא הפכה יותר שכיחה עם הזדקנות אוכלוסיית העולם. הסיבות למחלות כמו אלצהיימר ודמנציה הכוללות ירידה קוגניטיבית ואובדן הזיכרון אומנם נחקרות הרבה, אך עדיין לא ברור הגורם המיידי להן. למקורות כמו גנטיקה, ואורח חיים בוודאי יש חלק בהן, אבל האם יש גורמים שיכולים לעצור את ההידרדרות? מחקר חדש מסינגפור אולי מצא את התשובה ויש סיכוי שמדובר במרכיב מאוד טעים.

במחקר שנערך על ידי חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של סינגפור נמצא כי אכילה של שתי מנות (300 גרם) פטריות בשבוע עשויה להוריד בחצי את הסיכון ללקות בהפרעה קוגניטיבית קלה (Mild Cognitive Impairment -MCI), בהשוואה לאנשים שאכלו פטריות פחות מפעם בשבוע. החוקרים הגיעו למסקנה הזו לאחר שהובאו בחשבון גורמים אחרים כמו גיל, מין, השכלה, עישון, צריכת אלכוהול, מחלות כרוניות אחרות ופעילות גופנית. לטענתם גם אכילה של כמות קטנה יותר של פטריות עשויה להועיל להאט את ההידרדרות.

MCI נחשבת כשלב בין הירידה הקוגניטיבית של הזדקנות נורמלית לבין ירידה חדה יותר של דמנציה. קשישים שלוקים ב-MCI לעתים קרובות מציגים צורה כלשהי של אובדן זיכרון או שכחה, שעשוי להשפיע גם על תפקודים קוגניטיביים אחרים כמו שפה, תשומת לב ויכולות תפיסה חזותית במרחב. עם זאת, השינויים לא תמיד ברורים, שכן הם אינם חווים קשיים קוגניטיביים המשפיעים על פעילות החיים היומיומית, האופיינית לאלצהיימר ולצורות אחרות של דמנציה.

פטריות שי-צג'י

גם פטריות מקופסה

המחקר שנערך על ידי המחלקה לפסיכולוגיה וביוכימיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטה הלאומית של סינגפור בשנים 2011-2017 התבסס על מידע שנלקח מיותר מ-600 מבוגרים סינים, מעל גיל 60. על מנת ולבדוק את השפעה שיש לפטריות על מצבם הקוגניטיבי בדקו החוקרים סוגים שונים של פטריות, ביניהם שיטאקי, פטריות יער ושמפיניון – גם כאלה בקופסת שימורים. לטענת החוקרים סוגים אחרים של פטריות יכולים להיות בעלי השפעה זהה.

אז מדוע פטריות? הפטריות מכילות חומצת אמינו עוצמתית בשם ארגוטיונין שהגוף אינו מסוגל לייצר בעצמו ושנמצאת ברמות נמוכות במיוחד אצל אלה הלוקים ב-MCI. מחקר מוקדם שנערך בשנת 2016 מצא כי הכמות של נוגד החמצון ארגוטיונין הייתה נמוכה אצל חולי MCI, לכן החוקרים ביקשו לבדוק האם קיים קשר בין השניים. לטענת החוקרים תרכובות אחרות הכלולות בתוך פטריות עשויות להיות גם הן מועילות להקטנת הסיכון לירידה קוגניטיבית, כמו גם נוכחותן של תרכובות ביו-אקטיביות שעשויות גם להגן על המוח מפני ניוון מוחי על ידי עיכוב ייצור של בטא עמילואיד ואצטילכולין, שנקשרו במחקרים רבים למחלות כמו דמנציה ואלצהיימר. כעת צוות החוקרים מקווה לערוך ניסויים נוספים שיזהו גורמים תזונתיים אחרים שיכולים להיות קשורים להזדקנות המוח.